home
logo facebook

Romano suno zvládlo vstup do dospělosti. Má za sebou vyhlášení výsledků 18. ročníku

V Americkém centru převzali vybraní romští autoři ceny a dárky - a také se přímo od porotců dozvěděli, co porotu na jejich díle zaujalo. Vyhlášení si podruhé nenechal ujít i hostitel akce -  velvyslanec USA pan Andrew Schapiro. Vyhlášení vítězů osmnáctého ročníku soutěže Romano suno se zúčastnilo ve čtvrtek 10. prosince v Americkém centru přes dvacet dětí. Vítězové se sjeli z Ústí nad Labem, Plzně, Ostravy, Krupky, Vsetína a dalších měst a obcí spolu s doprovodem učitelů, vychovatelů, nebo zaměstnanců občanských organizací.

Vyhlášení Romano suna si ani podruhé nenechal ujít Velvyslanec USA pan Andrew Shapiro.

Své práce letos do soutěže poslalo 515 dětí z desítek škol, neziskových organizací i dětských domovů. „Do literární části přispělo 139 dětí, do kategorie mluveného slova 45 dětí a do výtvarné kategorie 333 dětí. Výtvarná kategorie je v Romano sunu pro romské i neromské děti, které se také chtějí k tématům daného ročníku vyjádřit, ale romsky neumí,“ uvedla koordinátorka akce Marie Bořkovcová.“

SOBRNÍK OCENĚNÝCH PRACÍ SI MŮŽETE STÁHNOUT TADY

 

Do soutěže Romano suno už osmnáct let zasílají soutěžící literární příspěvky v romštině. Druhým rokem nově existuje i kategorie mluveného slova na audio a video nahrávkách, která soutěž značně oživila a dala příležitost jiným formám vyjádření v romštině. Tradičně se mohou děti zúčastnit i výtvarné kategorie.

Porota složená z mluvčích romštiny hodnotí literární hodnotu příspěvků a také to, jakou příběh přináší výpověď. Podmínkou je aktivní znalost romštiny. Americký velvyslanec Andrew Schapiro, který nominované děti na začátku vyhlášení přivítal, pozdravil romsky a ve svém projevu zdůraznil potřebu kulturní i jazykové diverzity. Podpořil tak děti v tom, že jejich znalost romského jazyka je cenná a důležitá. Vyhlášení moderoval romský aktivista a perfomer David Tišer.

Při vyhlašování výsledků četli členové poroty úryvky z vítězných prací a také pouštěli ukázky oceněných videí, Každý z oceněných si vyslechl přímo od porotců, proč právě jeho práci ocenili. 

Podívejte se na fotky z vyhlášení od Saši Uhlové (děkujeme za poskytnutí)  a také ukázky z oceněných videí:

  • Chlapec z Ostravy vypráví v olašské romštině, jak se u nich doma slaví vánoce.

 

  • Člověk si příbuzné nevybírá. A ve Vsetíně jsou nakonec všichni Romové spolu příbuzní, říká jedna z dívek. Jaký postoj zaujmout k těm svým, když se nám jejich způsoby příčí? O tom mezi sebou polemizují Romana K. a Patricie B. ze Vsetína.

  • Konflikty mezi Romy a gadži ve škole. Babička je jako malá také zažila, ale zažila i smíření. O tom vypráví Denisa P.

Galerie